Valimiz

Vali Sn. Hasan İPEK
Özgeçmişi 
 
Vali Hasan İpek, 1959 yılında Karabük’te doğdu. 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1983-84 yıllarında avukatlık stajını yaptı. Zonguldak Kaymakam Adaylığı, Kastamonu-İnebolu ve Cide, Sivas-Koyulhisar, Iğdır-Aralık ilçelerinde Kaymakamlık, İzmir, Kütahya ve Burdur illerinde Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu.
 
Belçika-Brüksel’de NATO uzmanlığı yaptı. Japonya’da afet yönetimi eğitimi aldı.
 
17 Ağustos 1999 Marmara ve 12 Kasım 1999 Düzce depremlerinde İçişleri Bakanlığı Kriz Merkezi Başkanlığı görevinde bulundu. İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanlığı görevini icra etti.
 
2003 yılında Başbakanlık Kriz Merkezi'ni kurmak üzere İzmir Vali Yardımcılığı görevinden Başbakanlık Danışmanlığına getirildi.
 
2003-2009 yılları arasında Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü, 2009-2010 yıllarında Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın kurucu başkanlığını yaptı.
 
Nahçıvan Umut Köprüsü'nün yapımı sebebiyle Azerbaycan Cumhurbaşkanı Rahmetli Sayın Haydar Aliyev'den takdir belgesi alan Vali İpek, Türk-Yunan dostluğunun başlangıcı sayılan 1999 Atina depremindeki Türk arama kurtarma ekibinin başkanı olması sebebiyle "Yunan Kahramanlık Madalyası"na sahiptir.
 
Vali İpek, ABD, İngiltere, Almanya, Belçika, Japonya, Danimarka, Slovakya, Romanya, Yunanistan, Azerbaycan, İran ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dahil bir çok ülkede konferans ve seminerlerde sunum ve çalışmalar yaptı. Balkanlarda “Afetlerde İşbirliği Konseyi (DPPI)” kurulmasına öncülük etti. Romanya, Azerbaycan, Makedonya ile Türkiye Cumhuriyeti adına afet işbirliği anlaşmalarını imzaladı. İran-Bem ve Pakistan depremleri, Irak (Felluce-Telafer), Filistin-Gazze, Lübnan, Sudan-Darfur, Güney Doğu Asya-Tsunami, Gürcistan gibi insani yardım operasyonlarını yönetti.
 
Başbakanlık Müşavirliği, Bayburt Valiliği ve Şırnak Valiliği görevlerinde bulunan Vali İpek, 07.09.2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Valiler Kararnamesi ile Sinop Valiliği’ne atanmıştır.
 
Vali Hasan İpek, evli ve 3 çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.